team
Spev

Robert Plant

 

Robert Plant sa narodil 20. augusta 1948 v mete West Bromwich. Jeho otec bol inžinier a rodina Plantovcov bývala v Kiderminsteri. Mladý Robert študoval na Gymnáziu Kráľa Edwarda VII a škola mladému Plantovi celkom dobre išla až do doby než v 13-tich rokoch objavil Elvisa. Plant hodiny trávil pred zrkadlom skúšal napodobniť všetky pózy ktoré Elvis používal. Zapáčilo sa mu rockabilly no Robertova rodina s jeho záľuby zrovna nadšená nebola. Rodičia chceli život svojho syna položiť na oltár kariéry účtovníka. V 16-tich sa  vykašlal na školu a skutočne skončil za stolom plným papierov za 2 libry týždenne.

Aby si napravil chuť do života, chodil po večeroch do klubov jamovať s birminghanskými bluesovými kapelami. Doma to však aj naďalej škrípalo. Robert sa preto rozhodol zahodiť kľúče od domova a vydal sa na cestu bluesového hudobníka. Zaprisahal sa, že ak sa mu nepodarí do 20-tky presadiť v hudbe, tak s ňou nadobro skončí. Robert  bol však odhodlaný obetovať svojmu snu všetko. Prvou vážnejšou kapelou kde vystupoval bola Crawling King Snakes, kapela v ktorej sa spoznal s Johnom Bonhamom budúcim bubeníkom Led Zeppelin. Z tohto stretnutia vzniklo silné priateľstvo dvoch muzikantov a Robert v neskorších časoch priznal, že keď bol na dne a nemal kde bývať bol to práve Bonham ktorý ho prichýlil.

Ďalšou zastávkou bola kapela Tennessee Teens neskôr premenovaná na Listen. Spolu vydali aj singel “You Better Run” ten však rýchlo zapadol prachom. Následne prešiel niekoľkými verziami kapely Band of Joy kde hral aj Bonham no kapela sa rozpadla. Bonham odišiel hrať pre Tima Rosa a Robert Plant ostal sám. Prišla doba keď bol bez peňazí a bez kapely. Domov mu poskytla jeho indická priateľka Maureen a Robert si dočasne privyrábal ako robotník na stavbe ciest.

Robert sa však nevzdával a stále hľadal cestu na hudobné nebo. Pomôcť mu mal práve Alexis Korner (na videu) s ktorým si zaspieval na jednej z Kornerových LP-čiek. Ďalšie kroky viedli Planta do kapely Hobbstweedle. Práve na koncerte tejto kapely sa bol Jimmy Page na odporúčanie Terryho Reida pozrieť. Jimmy síce váhal či osloví Planta s ponukou pre nových Yardbirds, ale mená zo zoznamu sa mu vytrácali a Robert Plant mal všetko čo nová kapela potrebovala. Skutočný náboj, adrenalín a chuť spievať blues.

Jimmy teda Roberta pozval do svojho domu na “skúšku” kde si púšťali Lp-čky z Jimmyho archívu a zdalo sa, že o spevákovi je rozhodnuté. Jimmy pustil Robertovi skladbu od Joan Baezovej “Babe i m Gonna Leave You”  a jeho osud bol spečatený.