team
Basgitara, Klávesy

John Paul Jones

 

John Paul Jones vlastným menom James Baldwin bol tichým no veľmi dôležitým a ceneným členom Led Zeppelin. Keď po rozpade Yardbirds hľadal Jimmy Page do kapely basáka a klávesistu jeho voľba padla na dlhoročného známeho Johna Paula Jonesa s ktorým sa poznali z nahrávacích štúdií.

John Paul Jones sa narodil 3. januára 1946 a anglickom mestečku Sidcup v Kente. Jeho otec bol hudobník – klavirista a aranžér, hrával doprovody k nemým filmom a tak sa John cez svojho otca poľahky dostal k muzikanstvu už v detských rokoch. Prvú basgitaru si kúpil v 14-tich rokoch kedy už so svojimi skúsenosťami hrával ako organista v miestnom kostole. John sa dostával k množstvu populárnej hudby a to všetko v ňom zanechávalo hlboké dojmy. Zvlášť skladba “You Cant Sit Down” od kapely Phila Upchurcha ho zaujala natoľko, že sa chcel hlbšie venovať práve basovej gitare.

 

Prvú kapelu založil John už na internátnej škole Christ Colage. Sám hovoril, že ho ovplyvnili jazzoví umelci Charles Mingus a Scott LaFargo ktorí hrávali s Billom Evansom. V 16-tich rokoch John Paul Jones vystupoval s kapelou na amerických vojenských základniach rozmiestnených na juhu Anglicka. O rok nato John nechal školu a siahol po svojom prvom angažmáne. Nejakú dobru hral naživo s Jetom Harrisom a Tomym Meehanom. Postupne sa však presúval k štúdiovej práci kde nahral aj svoju prvú sólovú nahrávku – inštrumentálnu skladbu “Baja“.

 

John Paul Jones sa postupne vypracoval na najlepšieho štúdiového basgitaristu v Londýne. Celé svoje snaženie pretavil ako štúdiový hráč na mnohých populárnych nahrávkach. Pracoval napríklad na albume Definitely Dusty od Dusty Springfildovej, spolupracoval s Tomom Jonesom, Hermans Hermits či dirigoval veľké štúdiové orchestre. John Paul Jones bol väčšinu času uzavretý v štúdiu a k živému koncertnému hraniu sa takmer nedostával. Mesačne aranžoval 40 až 50 vecí a dopadlo to tak, že úplne vyhorel.

Nápady neprichádzali a John potreboval zmenu. K tej ho dokopala Johnova žena ktorá sa už nemohla na bezradného manžela pozerať a navrhla mu aby sa pridal k nejakej kapele. John Paul Jones vedel, že Jimmy Page v tej dobe zakladá kapelu a tak zdvihol telefón a dohodli sa na stretnutí. John nakoniec ďalšie roky zasvätil práve kapele Led Zeppelin kde tak ako všetci členovia dostával veľký priestor pre svoj talent.