team
Bicie

John Bonham

 

Život Johna Bonhama sa začal písať 31. mája 1948 v Redditchi. Vyrastal nedaľeko Kidderminsteru teda blízko Roberta Planta. Asi ako každý bubeník aj John Bonham začínal na “súprave” hrncov z maminej kuchyne. Chlapca bubnovanie tak bavilo až mu otec kúpil z druhej ruky biciu súpravu. Tu niekde sa začal písať Johnov osud. V šestnástich rokoch opustil školu a začal pracovať spolu s otcom na stavbách. Práca mu dodávala fyzickú silu ktorú potom po večeroch úročil v kluboch kde chodieval hrávať s Terrym Webbom.

V 17-tich sa John Bonham pridal ku kapele A Way of Life. Zanedlho sa oženil s krásnou dievčinou Pat ktorú spoznal na zábave v klube. Pat nebola nadšená že John mláti do bicích, hlavne keď bývali spolu s prívese a nebolo na chlieb. John sľúbil Pat ešte pred svadbou, že ak si ho vezme tak s bubnovaním nadobro skončí. Ako sa ukázalo John Bonham samozrejme nemienil so svojou vášňou skončiť. Pridal sa ku kapele Crawling King Snakes v ktorej hrával aj Robert Plant. Chudobný Bonham nemal auto a tak si na koncerty po neho chodili. John si získal na birminghamskej hudobnej scéne celkom slušnú povesť no a práve vďaka tomu mnoho hudobníkov s ním odmietalo hrať. Bonzo totižto hral všetkou silou a často prehlušil zbytok kapely.

Odmietali ho tiež niektorý majitelia klubov ktorí sa báli, že sa im zrútia ich svätostánky pod náporom Bonhamovej sily. Mimo iné aby John Bonham dosiahol lepší zvuk svojich bicích upravil si kopák hliníkovou fóliou tak, aby znel ešte lepšie a trieštivejšie. Rád hrával holými rukami čo máte možnosť vidieť na záznamoch z čias Led Zeppelin kde takto hrával skladbu, svoje supersólo Moby Dick.

Ťažko povedať či mal John Bonham nejaké bubenícke vzory. Pravdou je, že ho mohol inšpirovať Ginger Baker z kapely Cream ktorý posunul bicie v kapele na vyššiu úroveň no skôr si myslím že Bonham stvoril samého seba bez akýchsi výrazných vplyvov iných bubeníkov. John už v tých časoch mal povesť búrliváka a rád sa zapojil do ktorejkoľvek bitky. V roku 1967 a 1968 hrával s kapelou Band of Joy a Robertom Plantom kým sa kapela nerozpadla. Vtedy prišla Bonhamovi ponuka hrať s Timom Rosom. John Bonham mal s Timom slušne zaplatené a celkom dobré vyhliadky na budúcnosť bubeníka keď sa mu zrazu ozval starý kamarát Robert Plant a spieval ódy na Jimmyho Pagea a novú kapelu.

Bonzo zarábal 40 libier týždenne (čo boli v tej dobe slušné peniaze) a opustiť takýto kšeft  a ísť do niečoho neznámeho sa Johnovi zrovna nevidelo. Robert Plant samozrejme Jimmymu o Bonhamovi povedal keďže vedel, že Jimmy pre kapelu zháňa ešte bubeníka. Page sa teda rozhodol pozrieť si Bonhama naživo. Bolo to na koncerte Tima Rosa v Conutry Clube v severnom Londýne. Keď Jimmy Page počul Johna Bonhama hrať vedel, že to je presne ten típek ktorého v kapele potrebuje.

Keďže Bonham nemal vlastný telefón tak mu museli posielať telegramy do jeho obľúbenej krčmy. Robert Plant mu ich poslal 8 a John nie a nie povoliť. Práce sa teda chytil Peter Grant manažér kapely ktorý mu ich poslal 40. Hranie s Timom Rosom však zabezpečilo Bonhamovi ďalšie ponuky napríklad od Chrisa Farlowa či Joe Cockera. Proti týmto ponukám sa nová neznáma kapela len ťažko mohla vyrovnať. Nakoniec dobrodružná duša Johna Bonhama predsa len povolila. John vedel že Page je dobrý gitarista a Plant vynikajúci spevák a  John tiež tušil, že v tejto kapele dostane viac šancí prezentovať svoj štýl. Poslal teda Grantovi spätný telegram a ponuku prijal.