team
Gitara

Jimmy Page

 

Vlastným menom James Patrick Page, zakladateľ skupiny Led Zeppelin a exkluzívny gitarový virtuóz sa narodil 9. januára 1944 v anglickom Hestone v Middlesexe. Osudným okamihom v jeho živote bolo, keď v 13-tich rokoch dostal svoju prvú gitaru. Jimmy si v škole všimol chlapca ako hrá na gitaru a požiadal ho aby mu ukázal ako na to. Folkové skladby či vtedy populárny štýl skiffle zvládol rýchlo a v boome vtedajších rokov sa približoval viac k americkým autorom rock n rollu a blues. Tak večer čo večer mladý Jimmy ladil americké rádio AFN vysielajúce pre vojakov USA v Nemecku a zasväcoval sa do tajov hry Jamesa Burtona vibratového gitaristu. Jimmy sa snažil napodobniť čokoľvek čo počul v rádiu. Akustická gitara mu postupne prestala stačiť. Jimmy túžil po elektrickej gitare. Roznášaním novín si postupne zarobil na Hoffman Senator čo bola síce elektrická gitara no vzhľadom k cene nemala plné telo. Bola to skôr napodobnenina elektrickej gitary. S tým Jimmy Page nebol celkom spokojný, tak uprosil otca na “pôžičku” aby si mohol zaobstarať o niečo lepšiu gitaru Grazioso, čo bola kópia Fenderu Stratocastera.

Tak Jimmy za pár mesiacov celkom slušne valil už aj na elektrickej gitare. Postupne začal hrávať v miestnych kapelách až si ho na jednom z koncertov všimol Neil Christian z kapely the Crusaders. Kapela sa orientovala na americký rock n roll Chucka Berryho či Bo Diddleyho. The Crusaders boli takou klasickou dodávkovou kapelou ako v tej dobe takmer všetky. Chodili z miesta na miesto, z koncertu na koncert a život hudobníkov v tej dobe nebol žiadna sláva. Jimmy síce zarábal slušných 20 libier za týždeň a pracoval s vtedy “špičkovou” technikou, no cestovanie a všetky tie koncerty s Crusaders ho zdravotne položili. Jedného dňa skolaboval od únavy a doktori mu diagnostikovali mononukleózu.

Page sa teda svojej hudobnej kariéry kvôli zdraviu vzdal. Hľadal o niečo kľudnejší život a tak sa v 17-tich rokoch prihlásil na umeleckú školu v Suttone na štúdium maľby. Maľovanie bola ďalšia z vecí, ktorá mladého Jimmyho bavila. Zatiaľ čo si Jimmy čmáral na plátna, Anglicko vzali útokom The Beatles, famózni muzikanti s chytľavými textami a ešte lepšou hudbou. V Anglicku sa formovala silná hudobná scéna ktorá tavila a kula blues prúdiaci z Ameriky.

V dobách keď, povojnová mládež nemala v rukách počítače, mobily, sociálne siete si utvárala v hudbe vlastný život a identitu. Netrvalo dlho a Jimmy cítil, že nesmie stáť bokom. Radšej však siahol po kariére štúdiového hráča. V rokoch 1963 až 1966 pracoval na mnohých popových nahrávkach pre kapely ako The Kinks, The Who či kapelu Them.

Počas tohto obdobia sa s Jimmy Page stal uznávaným a vyhľadávaným štúdiovým hráčom. Celé mu to však akosi nestačilo. Hrať niečo čo iný napíšu? Jimmymu chýbala individualita – vlastná tvorba, vlastné blues. Príležitosť videl v kapele Yardbirds kde hral Jimmyho kamarát Eric Clapton. Jimmymu sa páčila nespútanosť Yardbirds, tí totiž hrali dosť improvizačne. Yardbirds však smeroval od blues k popovejším nahrávkam ku príkladu taká “For Your Love” sa síce stala hitom no gitaristovi Claptonovi sa zasekla v krku. Eric bol tvrdým zástancom rhythm and blues. Rozhodol sa teda Yardbirds opustiť. Miesto Claptona v kapele nahradil Jeff Beck.

O niečo neskôr do Yardbirds prijali aj Jimmyho ktorý dostal na starosť basovú gitaru. Jimmy Page však bol u Yardbirds aj poistkou pre prípad, že Jeff Beck bude “mimo”.  Jimmy sa skutočne osvedčil a tak sa v Yardbirds rozhodli pre dvoch gitaristov.

Jimmy Page zatienil svojho kamaráta a Jeffove dni v Yardbirds sa blížili koncu. Tu niekde vstupuje do Jimmyho života Peter Grant. Peter Grant ako skúsený producent kúpil podiel kapely Yardbirds. Peter Grant bol férový chlap a s Jimmym si “sadli”. Kapela Yardbirds teda fungovala, no problémy sa kopili. Zatiaľ čo Jimmy sršal tvorivou energiou zvyšok kapely bol na pokraji zrútenia. Yardbirds sa teda rozpadli no Peterom Grantom dohodnuté koncerty v Škandinávií sa museli odohrať. Jimmy Page musel teda v krátkom čase zostaviť novú kapelu a na troskách Yardbirds. A tu sa už začína písať príbeh Led Zeppelin.