Pátranie po Sugar Manovi – Searching for Sugar Man

image
Posted On:03.29.2020

 

Film Pátranie po Sugar Manovi rozpráva neuveriteľný pravdivý príbeh hudobníka Sixto Rodrigueza z amerického Detroidu. Na konci 60-tych rokov objavili Rodrigueza dvaja producenti pri návšteve jedného z detroidských barov v prístave. Producenti v Rodriguezovi videli budúcu veľkú rockovú hviezdu a samozrejme aj finančný potenciál.

sixto rodriguez - pátrenie po sugar manoviProducenti ponúkli teda Rodriguezovi zmluvu na vydanie albumu a tak sa aj stalo. Rodriguez vydal iba dva štúdiové albumy. Prvý vyšiel v roku 1970 pod názvom Cold Fact a druhý vyšiel v roku 1971 a dostal meno Coming From Reality. Oba albumy však úplne prepadli a Rodriguez sa z hudobného sveta vytratil. Do tohto momentu to nieje nejak zvlášť zaujímavý príbeh. Nadaný hudobník ktorý zapadol prachom.

 

Neexistujúca hviezda

V tomto príbehu nastáva zlom vo chvíli keď do Juhoafrickej republiky niekto prinesie Rodriguezovu nahrávku a tá sa začne šíriť v pirátskych kópiách. Rodriguezove silné texty nevyhovovali vtedajšiemu apartheidu v JAR (Juhoafrická-republika) a tak sa tento album dostal na čierny zoznam. A ako sa vraví, zakázané ovocie najviac chutí.

Sixto Rodriguez odložil gitaru a venoval sa stavebnej činnosti v Detroide zatiaľ čo v Juhoafrickej republike sa stal megahviezdou. Informácií o ňom bolo v JAR málo a tak sa šírila zaujímavá legenda že Rodriguez sa na poslednom koncerte na pódiu zastrelil či dokonca upálil. V južnej Afrike už bol teda aj pochovaný v mysliach fanúšikov (ako správny mučeník) zatiaľ čo v Detroide si veselo pobehoval.

Samotný film sleduje snahu dvoch Rodriguezových fanúšikov zistiť ako to vlastne s Rodriguezom bolo. No a keď sa spevák objaví živý a zdravý šou sa začína. Viac vám už asi nepoviem. Film Pátranie po Sugar Manovi je teda veľmi šokujúcim prípadom v dejinách popmusic. Možno ďalším prekvapením bude aj to, že film bol ocenený Oskarom v kategórií Najlepší dokumentárni film roku 2013. Na CSFD čo je Česko-Slovenská Filmová Databáza si získal 86% od divákov a je 206-ty najlepší film.

Ak budete hľadať film Pátranie po Sugar Manovi tak vyšiel na DVD s českým dubbingom. Stojí približne 8 Eur a každý kto má netradičné príbehy rád a ešte aj hudobné, tomu sa bude Pátranie po Sugar Manovi určite páčiť.

 

Pátranie po Sugar Manovi - DVD

 

Leave us a comment