Led Zeppelin – Múzeum v knihe

image
Posted On:03.29.2020

Je fajn že za posledné roky pribudlo toľko pekných knižných titulov na našom trhu ktoré sa venujú rockovej tématike a špeciálne teda aj kapele Led Zeppelin. Ďalšou knihou ktorú vám dnes predstavím je Led Zeppelin – Múzeum v knihe od Chrisa Welcha. Poďakovanie za vydanie tejto knihy patrí zase vydavateľstvu C-press ktoré sa podujalo na vydanie tejto krásnej knihy a mimo nej aj ostatných Múzeí v knihe.

 

Led Zeppelin - múzeum v knihe - Chris Welch
Ako už z názvu tušíte tak sa jedná o niečo špecifické. Múzeum v knihe? Ani ja som nevedel čo si mám pod tým názvom predstaviť keď som tento knižný titul prvý krát videl. Zaiste, dočítate sa, že kniha obsahuje množstvo upomienkových predmetov a tak podobne, ale v skutku som nevedel čo všetko môže toto Múzeum v knihe obsahovať. Netrvalo samozrejme dlho a kniha bola doma a tak pre vás, ktorí ste sa ešte s týmto či podobnými titulmi nestretli som pripravil malú prechádzku po múzeu Led Zeppelin od Chrisa Welcha.

 

Len pripomeniem, že Chris Welch je známa značka. Je to novinár a tiež tak trochu rockový nadšenec ktorý roky písal pre časopis Melody Maker a žil éru Led Zeppelin takže za svoje pôsobenie nielenže sledoval počínanie kapely v priamom prenose, ale dostal sa aj oveľa bližšie. Takže Chrisovi dávame palec hore.
Samotná kniha je uložená v hrubom papierovom obale so žltým pozadím. Zvláštne na tomto obale je, že nadpis Led Zeppelin a jeho podčiarknutie nie je tlačené ale je prilepené z akejsi látky. Najviac na obale zaujme slovné spojenie “…kópie vzácnych spomienkových predmetov.”

 

Led Zeppelin - múzeum v knihe - Chris Welch
Tak sa teda pozrime čo nás to vnútri vlastne čaká.
Po vytiahnutí samotnej knihy z obalu nás privítajú Bonham a Page. Naopak na zadnej strane sú Plant a Jones.  Ako náhle knihu otvorím zrak mi padne na prvý spomienkový predmet ktorý opatrne vyťahujem zo zásuvky v ľavej časti knihy. Je ním plagát z roku 1975 z vystúpení z Earls Court ktoré vyšlo neskôr na DVD.

Led Zeppelin - Múzeum v knihe

Dostávam sa k obsahu. Kniha má 62 strán a začína kapitolou “ranné roky” teda to všetko čo bolo predtým než sa zeppelíni dali dokopy. Tak ako v tejto kapitole tak aj v ostatných sú jednotlivé fotky a obrázky veľmi pekne vložené medzi textami. Autor začína rozprávať príbeh o The Yardbirds z ktorej neskôr vzišli Led Zeppelin. Postupne sa dostáva cez rok 1968 a pri kapitole 1969 nájdeme v knihe vlepené papierové vrecko s už spomínanými spomienkovými predmetmi. Sú tu plagáty a k tomu repliky dvoch vstupeniek z rokov 1970 a 1972. Skoro by som si ani nebol všimol ale vo vrecku sa kdesi zatúlala fotka gitaristu Jimmyho Pagea. To sa stane pravidlom pri každom takomto vrecku. Čo vrecko to fotka iného člena.

Led Zeppelin - múzeum v knihe - Chris Welch

Prelistujem k prvému albumu Led Zeppelin I. s jeho popisom. Autor spomína samotné nahrávanie aj s malými komentármi k jednotlivým skladbám.
Priestor na samostatných dvojstranách má každý z hudobníkov, teda ako sa dostali k hudbe a ich postupné úspechy plus pár vkusne zakomponovaných fotiek s popisom.

Pri kapitole “1971” je ďalšie vrecko. A opäť plagáty vstupenky a fotka speváka
Planta. To sa opakuje aj pri ostatných vreckách. Plagáty, program koncertu s podpismi, letáky, fotky…
Dokopy 17 predmetov vrátane japonského plagátu k The Song Remains The Same a čudného objektu z platne Presence na poslednej strane knihy.

Led Zeppelin - múzeum v knihe - Chris Welch

Autor bez zbytočných odbočiek (k zeppelínovským excesom) popisuje jednotlivé albumy, spôsob akým vznikali, dokumentuje koncertnú činnosť, dôležité roky ale tiež všetko to čo bolo po zániku kapely v roku 1980 až ku spomienkovému koncertu z roku 2007 v O2 aréne.

Knihu končí diskografia kapely ako aj zoznam sólových počinov pozostalých členov po roku 1980. Čo viac teda dodať. Osobne sa mi táto kniha veľmi páči. V dobe písania tohto článku stojí kniha cca 35 Eur. Ale zase Múzeum v knihe asi nie je len tak hocičo. Podobnú knihu nájdete aj o Johnovi Lenonovi a v neposlednom rade musím spomenúť aj publikáciu o Jimovi Morrisonovi kde nájdete zase kopec jeho básní či fotiek alebo Jimovo vysvedčenie.
Knihy podobného typu sú obrovským plus pre fanúšikov a majú určite miesto niekde v regáli 🙂

Led Zeppelin - múzeum v knihe - Chris Welch

 

Leave us a comment