Album Description

Kritika tretieho zeppelínovského albumu bola neľudská. Na kapele sa zviezli nielen kritici ale aj početná časť fanúšikov ktorá tento intímny album ofrflala. Na vrchole celej lavíny kritikov stál Lester Bangs z časopisu Rolling Stone. Paradoxom je, že časť z týchto kritikov sa dnes živý písaním kníh, parazitovaním na úspechoch kapely ktorú kedysi hádzali cez palubu.

A album Led Zeppelin III ? Album bol zlatý behom jedného dňa a dnes patrí k najkrajším zeppelínovským spomienkam. Jeho intímna atmosféra bola a je nebojácnym počinom hudobníkov ísť vlastnou cestou a otvoriť všetky zákutia duše muzikanta a človeka ktorý sa mu zverí do rúk. Po nepriaznivej kritike, tak trochu aj očakávanej, začali Led Zeppelin chystať tvrdý úder. Malo sa však jednať o niečo výnimočné, niečo čo zavrie kritikom ústa raz a navždy. Na rad mala prísť zeppelínovská štvorka.

 

Dvojica Page a Plant sa vrátila do Bron-Yr-Aur kde možno hľadali tú známu atmosféru ktorá sa valí na poslucháčov z tretieho albumu. Nebolo to však ako naposledy, a z väčšej časti piesne vznikali až neskôr v štúdiu Island v Londýne (december 1970). Štúdiové priestory však nie tak celkom vyhovovali hudobníkom a tak sa celá kapela po Vianociach roku 1970 presunula do vidieckeho sídla Headley Grange v anglickom Hampshire. Tu to bolo to pravé orechové. Pravá uvoľnená atmosféra, zásoby alkoholu, dobrej nálady a k tomu mobilné štúdio vypožičané od kapely Rolling Stones.

Koncom januára bolo materiálu už takmer na dva albumy. Kapela sa opäť presunula do londýnskych štúdií Island aby sa nahrali dodatočné stopy, sóla, vokály… Jimmy Page odišiel so všetkým materiálom pripraveným na mixáž do štúdií Sunset Sound v Los Angeles na odporúčanie Andyho Johnsa. Po niekoľkotýždňovom mixovaní sa s nahrávkami Page objavil opäť v Anglicku, ale zvuk skladieb bol pre kapelu veľkým sklamaním. Zvuk neznel dôveryhodne a s mixovaním sa začínalo odznova. Vydanie albumu sa naťahovalo nielen kvôli problémom so zvukom. Šéfom vydavateľstva Atlantic šediveli hlavy keď sa dozvedeli o nápade hudobníkov vydať album bez názvu. Bez názvu albumu, bez názvu kapely bez katalógového čísla.

 

“Jediné na čom záleží je hudba”

 

led zeppelin 4 symbolsZ časti to bola obrana pred kritikou a tak trochu aj rebélia na truc vydavateľstvu Atlantic. Vydavateľstvo však moc na výber nemalo. Ak chcelo vydať album, musel byť “čistý”. Jedinými poznávacími znakmi na albume boli 4 symboly. Aj preto sa albumu niekedy hovorí ako “Four Symbols“.

Hudobníci si ich vybrali na popud Jimmyho Pagea ktorý sa stále viac ponáral do štúdia okultizmu. Jednalo sa z časti o metafyzické symboly majúce základy v runovej symbolike a z časti o vymyslené symboly. Samotný Jimmy Page zvolil symbol ktorý sa často číta ako ZOSO. Robert Plant zvolil pierko v kruhu, John Paul Jones tri pretínajúce sa elipsy v kruhu a Bonzo tri kruhy.

 

Aby teda nebolo tej mágie málo tak celý album bol tak trochu mystický, symbolický a záhadný. Album je otvárací a na jeho prednej strane je obraz starého muža nesúceho haluzinu na chrbte. Navyše ak tento album pretočíte tak, že vidíte zároveň jeho zadnú stranu, všimnete si, že obrázok muža visí na múre schátraného domu uprostred chudobnej anglickej štvrti ktorej dominuje vysoká novostavba. Časom vznikalo mnoho dohadov čo to vlastne celé má znamenať a každý za týmto obrázkom niečo hľadal.

 

led zeppelin 4 cover

Vnútorná dvojstrana albumu dostala o niečo čitateľnejšiu symboliku. Pri treťom zeppelínovskom albume som písal o posadnutosti Pagea mágiou a anglickým mágom Aleistrom Crowleym ktorý vydal vlastné tarotové karty. Pageov záujem o nadprirodzeno sa stal na zeppelínovskej štvorke celkom hmatateľným. Na vnútornej strane sa nachádza výjav z tarotovej karty Pustovník. The Hermit alebo Pustovník je deviatou kartou tarotovej veľkej arkány. Muž v habite stojaci na skalnej vyvýšenine drží v jednej ruke lapáš v ktorej svieti Dávidova hviezda a druhou rukou sa opiera o palicu.

 

led zeppelin 4 detail

 

 

led zeppelinl 4 tarot pustovník Hermit

Všimnite si, že pustovník svieti na cestu akejsi malej postave v ľavom dolnom rohu. V diaľke pod kopcom sa nachádza mesto s hradbami. Samotná karta Pustovník má v tarote niekoľko významov. Jednak je to osamelosť, pohľad do samého seba do svojej duše či hľadanie cesty.

Podstatnú pozornosť pri výklade tejto karty v tarote si získava smer ktorý samotný Pustovník osvetľuje. V tomto prípade je to teda postava a mesto pod ním. Ako si to kto vysvetlí, je na ňom.

 

Spoločnosť Atlantic pristúpila s nevôľou na túto hru. Prvé písomné a ďalšie symbolické zmienky v podobe štyroch symbolov nájdete až na vnútornej obálke samotného vinylu. Hovorí sa mu aj rukáv. Sú tu teda “Four Symbols” názvy skladieb a pár ďalších náležitostí. Z hudobníkov je tu len meno Jimmyho Pagea ako producenta. Na zadnej strane obálky je text skladby Stairway to Heaven ktorý napísal Robert Plant.

 

Aspoň že štítky na vinyloch dostali všetky náležitosti. Zvláštnosťou niektorých lisovaní týchto albumov bolo aj označenie matríc. Ak máte pôvodné anglické lisovanie môžete si pri dobrom svetle všimnúť značky “Pecko Duck” a “Porky“.

 

Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé skladby albumu tak ako idú po poradí. Na prvej strane otvára album skladba “Black Dog” teda čierny pes. Skladba vznikla priamo v štúdiu a názov dostala podľa psa ktorý sa neustále motal okolo sídla Headley Grange. Riff do skladby vmyslel John Paul Jones a celá skladba sa nesie v klasickom zeppelínovsky výbušnom štýle.

V gitarovom sóle ktoré máte možnosť počuť v tejto skladbe je Pageov Gibson na seba nahratý v štyroch vrstvách. Táto skladba sa často hrávala na koncertoch a patrí k najpopulárnejším skladbám kapely. Naposledy znela naživo na spomienkovom koncerte v roku 2008 na počesť Ahmeta Erteguna takže nechýba ani na príslušne vydaných LP, CD, DVD či Blue Ray diskoch. Aj napriek ušlému času znie aj po rokoch v podaní hudobníkov veľmi dynamicky a sviežo.

 

V podobnom duchu sa nesie druhá pesnička “Rock n Roll“. Viac ako tri a pol minútová skladba je štandardným koncertným kúskom Led Zeppelin. Vznikla tak trochu náhodou. John Bonham si skúšal hrať skladbu Good Golly Miss Molly od Litte Richarda. Jimmy Page do toho improvizoval na gitaru a skladba bola takmer na svete. K jej vzniku prispel aj Ian Stewart perfektnou hrou na piano. Skladba patrí medzi najhranejšie a veľmi obľúbené zeppelínovské počiny. Veľmi vydarená vec s vydareným Bonhamovským záverom. Opäť je to jedna zo skladieb ktorá odoznela v roku 2008 a nájdete ju aj na live na albume Celebration Day s Bonhamovým synom Jasonom.

Battle of Evermore” -bitka o Evermore  je jednou zo skladieb ktorá sa nahrávala v Headley Grange s mobilným štúdiom kapely Rolling Stones. Prsty v nej má Jimmy Page ktorý jednej noci brnkal na madolínu ktorú si doniesol John Paul Jones. Zvuk mandolíny Pagea natoľko zaujal, že na nej postavil celú skladbu. Text napísal samozrejme Robert Plant inšpirovaný čítaním kníh o škótskych vojnách. Napriek tomu skladbe niečo stále chýbalo. Plant navrhol do skladby zakomponovať ešte jeden hlas. Aby celá skladba dostala výraznejšiu podobu, pozvali speváčku Sandy Dennyovú z kapely Fairport Convention. Speváčka s vysokým hlasom znie v skladbe ako lesná víla. Naživo sa Battle of Evermore takmer nehrávala.

 

Nasleduje najznámejšia a najhranejšia zeppelínovská záležitosť “Stairway to Heaven“. Príbeh skladby je o hľadaní duchovnej dokonalosti. Plant bol veľmi romantickou dušou. Zaujímal sa o anglický folklór, Keltov, pohanské zvyky a veľmi veľa čítal. Neskôr sa zdôveril, že inšpiráciu k textu našiel v knihe od Lewisa Spenca “Umenie mágie v keltskej Británii” ktorú v tej dobe práve čítal. A keďže 70-te roky boli hladné po takýchto romantických témach, táto skladba sa zákonite musela stať hymnou.

Plant vymyslel text v Headley Grange. Sedel pri krbe a verše z neho sypali. Neskoro večer Page zliepal kúsky tejto skladby, vrstvil stopu za stopou aby nakoniec vznikla monumentálna osem minútová strhujúca Stairway to Heaven. Pre skladbu vymyslel tri rôzne gitarové sóla a neskôr v štúdiu vybral to, ktoré považoval za najlepšie. Stairway to Heaven sa stala najžiadanejšou skladbou v rozhlasovom vysielaní tak v USA ako aj v Anglicku.

Spoločnosť Atlantic si bola vedomá čo má v rukách a opäť chcela vydať pesničku ako singel. Manažér Peter Grant to rezolútne odmietol. Stairway to Heaven však mala okrem iného, jeden veľký prínos pre kapelu. Nadobro zavrela klapačku hudobným kritikom. Stairway to Heaven je jednoducho úchvatnou skladbou a preto trochu zamrzí zvuková kvalita tejto nahrávky.

Na druhej strane LP-čky vás čaká “Misty Mountain Hop“. Jedna z mojich veľmi obľúbených skladieb. Je to taká hodne veselá skladba s vynikajúcim zvukom. Hlavne Bonzo si ju dosť užíva. Aj vďaka niekoľkým vrstvám Plantovho hlasu znie veľmi mohutnie.

Led Zeppelin IV

Four Sticks” je zase podstatne komplikovanejšou skladbou. Na koncertoch sa pre jej komplikovanú štruktúru hrala iba raz. V skladbe počujete Jonesov syntetizátor Moog. Názov Four Sticks vznikol podľa Bonhamvho bubnovania štyrmi paličkami. A potom je tu “Going to California” ktorá a nesie v krásnej akustickej polohe. Led Zeppelin videli v Kalifornii svoj druhý domov. Skladba je tiež akou si poctou kanadskej pesničkárke Joni Mitchellovej. Skladbu naživo máte možnosť vidieť v záznamoch z Earls Court z roku 1977.

Jednoznačne dominujúcou skladbou druhej strany štvrtého albumu je “When The Levee Breaks“. Vynikajúca mohutná bluesová skladba ktorú zeppelíni vzkriesili po 40 rokoch. Ešte v roku 1929 ju nahrali Memphis Minnie a Kansas Joe McCoy. Možno málo známa Whet The Levee Breaks je však ďalším vrcholným dielom. Vynikajúca Pageova hra bootleneckom a Plantova ústna harmonika robia s touto skladbou divy. Každý kto má rád blues a zeppelin sound má rád aj túto fantastickú sedem minútovú skladbu. Zavŕšenie albumu Led Zeppelin IV už ani nemohlo byť lepšie.

A ako to celé pokračovalo? Aby kritici neboli za kreténov ich recenzie boli o niečo priaznivejšie k novej platni, ale stále zdržanlivé. No u poslucháčov to bola trefa do čierneho. Platňa sa predávala neskutočným tempom doslova ako singel. Podobné to bolo s koncertami či už v štátoch alebo doma v Anglicku. Po vstupenkách ostal do hodiny iba dym.

 

Zľavy v metalových Shopoch
hodiny z platne